СЛАНЦЕВИЙ ГАЗ

[англ. shale gas] - природний газ, який знаходиться у мікротріщинах горючих сланців і є об’єктом видобування. Складається переважно з метану. Належить до групи так званих нетрадиційних газів. Для його видобування використовується горизонтальне буріння і гідравлічне розривання пласта.
Позитивними факторами для видобування сланцевого газу є: наближеність родовищ до ринків збуту; значні запаси; зацікавленість влади у зниженні залежності від імпорту паливно-енергетичних ресурсів. В той же час існує ряд негативних факторів: відносно висока собівартість; неможливість транспортування на  значні відстані; швидке виснаження родовищ; низький рівень доведених запасів у загальній структурі запасів; значні екологічні ризики при видобуванні. 
За попередніми підрахунками на 2013 рік світові запаси С.Г. досягають 206,7 трлн. м3, що приблизно дорівнює запасам традиційного газу. Лише за останні роки, завдяки впровадженню новітніх ефективних технологій видобування С.Г. досягло значних об’ємів. У комерційних об'ємах  С.Г. виробляється лише у трьох країнах: США, Канаді і Китаї. Особливих успіхів досягли США, де видобуток С.Г. у 2009 р. досяг 14% від усього видобутого газу, що дозволило їм вперше обійти Росію за обсягами газовидобування. У 2014 р. у США видобули 333,4 млрд м3 сланцевого газу (близько 20% всього природного), Канада - 4 млрд м3, Китай - 2,5  млрд м3. Україна має значний потенціал щодо С.Г. (видобувні ресурси - 1,2 трлн мна 2011 р.). Основним перспективним регіоном є: Прикарпаття, де у Львівському палеозойському прогині основні поклади сланцевого газу зосереджені в глинистих сланцях силурійсько-ордовицького віку (Олеська площа). У межах Дніпровсько-Донецької западини також планується видобувати нетрадиційний газ ущільнених пісковиків  (Юзівська площа).
Рис. 1. Карта районів розповсюдження сланцевого газу (газосланцевих формацій) у 38 країнах світу
Рис. 2. Сланцевий газ у порівнянні з газами інших відкладів
Рис. 3. Використання технологій горизонтального буріння і гідравлічного розривання пласта при видобуванні сланцевого газу